Publikacje w naukowe adw. Agaty Koschel-Sturzbecher
Jako kancelaria adwokacka zaangażowana w rozwijanie i dzielenie się wiedzą prawniczą, prezentujemy tutaj zbiór publikacji naukowych autorstwa adw. Agaty Koschel-Sturzbecher. Znajdą tu Państwo szeroki zakres materiałów, które odzwierciedlają jej bogate doświadczenie zawodowe oraz głęboką wiedzę prawniczą.
Zakres tematyczny obejmuje różnorodne aspekty prawa, od komentarzy do aktualnych ustaw, przez analizy problemów prawa cywilnego, aż po omówienia zagadnień związanych z praktyką adwokacką i ochroną konsumenta.
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi publikacjami , które służą jako cenne źródło informacji dla prawników, studentów oraz wszystkich zainteresowanych prawnymi aspektami funkcjonowania społeczeństwa.
Ustawa o kuratorach sądowych. Komentarz
Komentarz stanowi kompleksowe i praktyczne omówienie przepisów ustawy z 27.7.2001 r. o kuratorach sądowych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1095).
2024 C.H.Beck Redakcja: dr Paweł Drembkowski
Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Komentarz
Szczegółowy komentarz do nowej ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.
Publikacja stanowi komentarz do ustawy z 9.6.2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz.U. z 2022 r. poz. 1700) która zastąpiła dotychczasową ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich przewiduje nowy katalog uprawnień dla dyrektora szkoły. Będzie on mógł podejmować wobec nieletnich oddziaływania wychowawcze bez zawiadamiania organów o demoralizacji lub popełnieniu czynu karalnego.
2023 C.H.Beck Redakcja: dr Paweł Drembkowski, dr Grzegorz Kowalski. Komentarz do art. 133–134, 148–154
Palestra 03/2023
Palestra 3/2023
„Ocena zgodności i przeprowadzanie konsultacji publicznych projektów uchwał samorządów zawodowych zawierających przepisy regulacyjne w świetle dyrektywy 2018/958”
W artykule omówiono chronologię zmian, które doprowadziły do wprowadzenia wytycznych dla samorządów zawodowych odnośnie do sporządzania ocen zgodności i przeprowadzania konsultacji publicznych projektów uchwał zawierających przepisy regulacyjne. Wskazano, jak przebiega analiza zgodności uchwał zawierających przepisy regulacyjne, a także jaki jest cel przeprowadzania takiej analizy. Przedstawiono ocenę wytycznych, w szczególności w kontekście regulacji dotyczących adwokatury.
Problemy pogranicza prawa cywilnego. Boundary problems of civil law.
C.H.Beck 2022 Redakcja naukowa: dr hab. Rafał Szczepaniak, prof. UAM s.385-394
Monografia Problemy pogranicza prawa cywilnego omawia liczne dylematy współczesnego prawa cywilnego. W tworzeniu opracowania brali udział specjaliści z zakresu wielu subdyscyplin badawczych szeroko pojętej cywilistyki, co pozwala na kompleksowe spojrzenie na analizowaną problematykę. Opracowanie zawiera omówienie tytułowego zagadnienia zarówno w polskiej, jak i angielskiej wersji językowej.
Odwrócony kredyt hipoteczny jako przejaw prywatyzacji systemu zabezpieczenia
społecznego
W artykule autorka przedstawia instytucję odwróconego kredytu hipotecznego, omawiając jej historię raz aktualną konstrukcję. Dokonuje porównania jej z innymi instytucjami, mającymi za cel abezpieczenie majątkowej egzystencji osób starszych z wykorzystaniem nieruchomości. Wyjaśniając, dlaczego obecnie w Polsce żaden bank nie oferuje odwróconego kredytu hipotecznego, autorka przedstawia postulaty de lege ferenda mające na celu zmianę tego stanu rzeczy.
Palestra 1-2/2022
Palestra 1-2/2022
“OCHRONA KONSUMENTA A REGULACJA RYNKU PRAWNEGO W POLSCE”
W artykule przedstawione zostały różnice pomiędzy adwokatami i radcami prawnymi a osobami świadczącymi usługi prawne, które nie wykonują zawodów regulowanych. Autorka omawia działania podejmowane w celu ochrony konsumentów na rynku usług prawnych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem działań podjętych w stosunku do kancelarii odszkodowawczych i „frankowych”. Dokonuje porównania z ochroną konsumentów na rynku usług prawnych w Niemczech, a następnie przedstawia postulaty de lege ferenda.
Palestra 7-8/2021
Palestra 7-8/2021
“STOSUNEK PRACY A WYKONYWANIE ZAWODU ADWOKATA”
Artykuł dotyczy rozważań na temat dopuszczenia możliwości wykonywania zawodu adwokata w formie stosunku pracy. Autorka przedstawia potrzeby zgłaszane przez adwokatów i ocenia je przez pryzmat konieczności zapewnienia niezależności adwokatury oraz ochrony interesów publicznych. Porównuje uregulowania zawodu adwokata w Niemczech oraz radcy prawnego w Polsce. Proponuje rozwinięcie regulacji istniejących już w ramach możliwości wykonywania zawodu adwokata w zespołach adwokackich.
Zeszyt Studencki Kół Naukowych Wydziału Prawa i Administracji UAM, 2014, nr 4
“Podmioty legitymowane do wniesienia powództwa o uchylenie wadliwej uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej”
W artykule pt. „Podmioty legitymowane do wniesienia powództwa o uchylenie wadliwej uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej” autorzy podejmują się charakterystyki podmiotów, którym ustawodawca przyznał prawo do wytoczenia powództwa o uchylenie uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych. Zagadnienie to wywołuje liczne problemy praktyczne w funkcjonowaniu spółek, co wynika z wielu ograniczeń, jakie kodeks spółek handlowych przewiduje w tym zakresie oraz dotkliwości sankcji związanej z wytoczeniem powództwa, o którym mowa w art. 249 i 422 k.s.h. Autorzy podejmują się rozstrzygnięcia tych problemów. Przede wszystkim omówiony zostaje sposób podjęcia uchwały o zaskarżeniu uchwały przez organ spółki oraz możliwość wytoczenia przedmiotowego powództwa przez poszczególnych jego członków. Niniejsze zagadnienie rozważone zostaje nie tylko w charakterze uprawnienia ale także obowiązku i odpowiedzialności piastunów spółki za działania lub zaniechania ze szkodą na rzecz spółki. Postawione zostaje także pytanie czy członek organu może zaskarżyć uchwałę, która odwołuje go z zajmowanego stanowiska. Ponadto, omówione zostają także poszczególne przypadki, w których legitymowanymi do wytoczenia powództwa z art. 249 i 422 k.s.h. są poszczególni wspólnicy (akcjonariusze) spółki oraz inne podmioty, którym uprawnienie to przysługuje z mocy przepisów szczególnych. Całość rozważań ściśle oscyluje wokół praktycznych problemów pojawiających się funkcjonowaniu spółki.
Przegląd Prawniczy, Ekonomiczny i Społeczny
Przegląd Prawniczy, Ekonomiczny i Społeczny, 2014, nr 1 wraz z Bartoszem Chudzińskim
„Sprzeczność z umową (statutem) spółki jako przesłanka uchylenia uchwały zgromadzenia”
Artykuł zatytułowany „Sprzeczność z umową (statutem) spółki jako przesłanka uchylenia uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej” analizuje jedno z bardziej fascynujących zagadnień prawa handlowego, mianowicie zaskarżanie uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych. Autorzy skupiają się na omówieniu jednej z przesłanek pozwalających na wniesienie powództwa o uchylenie uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej, która jest sprzeczna z normami pozakodeksowymi. Brak precyzji w art. 249 i 422 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) sprawia, że temat ten jest przedmiotem licznych kontrowersji interpretacyjnych. Autorzy odnoszą się do tych kontrowersji, przytaczając orzeczenia sądów i opinie przedstawicieli doktryny. Szczególną uwagę zwracają na niesamoistny charakter omawianej przesłanki oraz na problemy wynikające z naruszeń formalnych, które mogą wpłynąć na treść uchwał. Artykuł stawia także pytanie, aktualne w świetle najnowszych wypowiedzi doktryny, o granice między naruszeniem postanowień konstytucji spółki a naruszeniem norm dyspozytywnych obowiązujących w prawie powszechnym.
Berliner Anwaltsblatt
„Berliner Anwaltsblatt” 5.2009
“Die Grundlagen der Anwaltschaft in Polen”