Po śmierci bliskiej osoby często pojawia się potrzeba dokonania podziału majątku, jaki pozostawiła. Chyba najczęściej spotykaną sytuacją jest podział majątku po śmierci matki lub ojca. Taka sprawa może budzić wiele emocji i wątpliwości, zwłaszcza gdy zmarły rodzic pozostawił znaczny majątek. Dlatego warto zapoznać się z procedurą podziału majątku po śmierci matki, tak aby wiedzieć, jakie kroki należy podjąć i czego można się spodziewać w toku takiego postępowania. Nasza Kancelaria udziela pełnego wsparcia prawnego w sprawach o podział majątku po śmierci matki.
Przyjęcie lub odrzucenie spadku po matce
W każdym przypadku po śmierci bliskiej osoby, tak więc również po śmierci matki, powinniśmy pamiętać o tym, że mamy 6 miesięcy na przyjęcie bądź odrzucenie spadku. Dokonuje się tego przed sądem lub notariuszem. Zazwyczaj spadek warto odrzucić wtedy, gdy matka pozostawiła znaczne długi, ponieważ spłacanie ich będzie się dla nas wiązało z niepotrzebnymi dogodnościami oraz może negatywnie wpłynąć na naszą sytuację finansową.
Co do przyjęcia spadku, to istnieją dwie możliwości: przyjęcie proste oraz przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza. Przyjęcie proste wiąże się z tym, że będziemy odpowiadać za wszystkie długo spadkowe całym swoim majątkiem. Natomiast przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza skutkuje odpowiedzialnością za długi zmarłej tylko do wartości spadku – tak więc nie trzeba obawiać się, że przyjęcie spadku spowoduje pogorszenie naszej sytuacji finansowej. Jeśli w ciągu 6 miesięcy od dowiedzenia się o śmierci matki nie przyjmiemy ani nie odrzucimy spadku, automatycznie nastąpi przyjęcie go z dobrodziejstwem inwentarza.
Postępowanie spadkowe po mamie przed notariuszem lub przed sądem
Istnieją dwie drogi przeprowadzenia spraw spadkowych po śmierci matki: przed sądem lub przed notariuszem. To, z którego rozwiązania najlepiej skorzystać, będzie zależało od okoliczności konkretnej sprawy. Niezależnie od trybu, w postępowaniu spadkowym dochodzi do ustalenia kręgu spadkobierców, a następnie do podzielenia pomiędzy nich tego, co wchodziło w skład majątku po zmarłej. Postępowanie przed notariuszem jest zazwyczaj znacznie szybsze, niż przed sądem, ponieważ zwykle wystarcza jedna wizyta u rejenta. Jednak dla załatwienia spraw spadkowych u notariusza niezbędne jest, aby wszystkie osoby, które potencjalnie mogą być spadkobiercami, zgadzały się co do tego, kto dziedziczy, co wchodzi w skład majątku pozostawionego przez zmarłą oraz jak powinien wyglądać podział majątku.
Natomiast z drogi sądowej zazwyczaj warto skorzystać w bardziej skomplikowanych sprawach spadkowych – na przykład gdy nie mamy informacji na temat tego, kto jeszcze jest spadkobiercą albo gdzie zamieszkują spadkobiercy. Wszczęcie postępowania sądowego jest potrzebne również wtedy, gdy są wątpliwości, czy testament został sporządzony prawidłowo albo czy dokonane w nim zapisy są ważne. Przed sądem najpierw musi się odbyć postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, a dopiero później odrębne postępowanie o dział spadku.
Czy po zmarłej matce dziedziczą tylko jej dzieci?
Jednym z najistotniejszych pytań, jakie zadają sobie dzieci po śmierci zmarłej matki, jest pytanie o to, kto po niej dziedziczy. W takim przypadku z pomocą przychodzą przepisy kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi w pierwszej kolejności po zmarłym dziedziczą dzieci oraz małżonek. Jeśli mąż spadkodawczyni zmarł przed nią, dziedziczyć będą tylko dzieci. Jeśli któreś z dzieci zmarło przed matką, zamiast niego będą dziedziczyć jego dzieci (a więc wnuki zmarłej).
Jest to tak zwane dziedziczenie ustawowe. Jednak nie wchodzi ono w grę, jeśli spadkodawczyni pozostawiła testament, a w nim wskazała inne osoby, jakie mają po niej dziedziczyć. Jeśli w testamencie zostały pominięte dzieci, to mogą one domagać się zachowku, czyli odpowiedniej części majątku spadkowego. Sprawa jest bardziej złożona, jeśli któryś ze spadkobierców został wydziedziczony albo uznany za niegodnego dziedziczenia.
Czy muszę zapłacić podatek od spadku po matce?
Gdy już przejdziemy przez wszystkie procedury związane z podziałem majątku po zmarłej mamie, pozostanie jeszcze kwestia podatku. Dobrą wiadomością jest to, że dzieci spadkodawczyni są zwolnione od podatku od spadku. Nie zmienia to jednak faktu, że konieczne jest zgłoszenie nabycia spadku do urzędu skarbowego na odpowiednim formularzu. Jeśli bowiem tego nie zgłosimy, a urząd poweźmie wiadomość, iż otrzymaliśmy spadek, będziemy musieli zapłacić od niego podatek.
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prosimy wybrać interesującą kategorię sprawy, aby dowiedzieć się więcej.
Usługi świadczone przez naszą Kancelarię
- Zakładanie i rejestracja spółek (KRS)
- Wybór formy działalności gospodarczej
- Umowy handlowe
- Windykacja należności
- Ochrona własności intelektualnej
- Reprezentacja w postępowaniach sądowych, administracyjnych oraz przed organami administracji publicznej
- Sprawy pracownicze
Dowiedz się więcej
- Błędy medyczne
- Wypadki komunikacyjne
- Wypadki przy pracy
- Wypadki budowlane
- Szkody rzeczowe
- Analiza treści umowy ubezpieczenia
- Pomoc w udokumentowaniu zakresu i wysokości szkody
- Reprezentacja przed zakładami ubezpieczeń i innymi podmiotami zobowiązanymi do naprawienia szkody
Reprezentacja w postępowaniu sądowym
Dowiedz się więcej
- Naruszenie dóbr osobistych
- Naruszenie wizerunku, renomy, dobrego imienia
- Ochrona dobrego imienia/wizerunku
- Zniesławienie
- Umowy udzielenia prawa do wykorzystania wizerunku na cele komercyjne
- Analiza materiałów prasowych
Dowiedz się więcej
- Rozwody
- Separacje
- Alimenty
- Podział majątku wspólnego
- Ustalenie, zaprzeczenie ojcostwa
- Kontakty z dzieckiem
- Władza rodzicielska
- Opieka i kuratela
- Przysposobienie
- Ubezwłasnowolnienie
- Postępowanie karne związane ze sprawami rodzinnymi
Dowiedz się więcej
- Nieruchomości
- Spory mieszkaniowe
- Postępowanie wieczystoksięgowe
- Prowadzenie spraw o ustanowienie służebności przesyłu, bezumowne korzystanie
- Prowadzenie spraw o zniesienie współwłasności, ochrona własności
- Prawo spadkowe (dział spadku, sprawy o stwierdzenie nabycia spadku, zachowek),
- Prawo pracy (niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, ustaleniem istnienia stosunku pracy, wypadek przy pracy)
- Prawo konsumenckie
- Negocjowanie, przygotowywanie, weryfikowanie projektów umów
- Doradztwo oraz sporządzanie opinii prawnych
Dowiedz się więcej
- Oferujemy:
- reprezentację w postępowaniu sądowym i mediacyjnych pomiędzy pracownikiem a pracodawcą,
- prowadzenie spraw o niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, ustaleniem istnienia
- stosunku pracy, wypadek przy pracy,
- przygotowywanie regulaminów pracy, regulaminów wynagradzania,
- prowadzenie spraw związanych ze zwolnieniami grupowymi,
- negocjowanie, przygotowywanie, weryfikowanie projektów umów,
- doradztwo w zakresie prowadzenia dokumentacji spraw pracowniczych,
- sporządzanie opinii prawnych.
Dowiedz się więcej
- Oskarżeni
- Pokrzywdzeni
- Nieletni
- Wojskowi
- Skazani
- Dozór elektroniczny
Dowiedz się więcej