Praktyka pokazuje, że pierwsze spotkanie z adwokatem bywa stresujące dla Klientów, którzy często nie wiedzą czego spodziewać się rozmowie. Nie ma w tym nic dziwnego – zwłaszcza gdy sprawa może rzutować na naszą sytuację życiową, zarówno w aspekcie finansowym jak i rodzinnym. W takiej sytuacji bardzo pomocne okazuje się odpowiednie przygotowanie przed rozmową. Oczywiście spotkanie z adwokatem to nie egzamin, niemniej warto zastosować się do kilku wskazówek, które przygotowaliśmy poniżej, a także zapoznać się z opisem jak przebiega rozmowa z fachowym pełnomocnikiem.
Jak przygotować się do wizyty u adwokata?
Kluczową rzeczą przed wizytą u adwokata jest odpowiednie przygotowanie, które można podzielić na kilka etapów.
- W pierwszej kolejności warto przemyśleć sobie szczegóły dotyczące stanu faktycznego sprawy. Jeśli porada od adwokata ma dotyczyć tylko ogólnych informacji, zwykle szczególne przygotowanie nie jest potrzebne. Jeśli jednak porada prawna ma dotyczyć konkretnej sprawy, trzeba liczyć się z tym, że adwokat – aby odpowiednio pomóc swojemu Klientowi – będzie miał dodatkowe pytania. Jakie? To oczywiście zależy częściowo od tego czego dana sprawa ma dotyczyć. Podstawowe pytania zadane przez adwokata sprowadzają się do tego, czy sprawa jest już na etapie sądowym, czy został już wydany wyrok, albo czy i kiedy odebrano korespondencję dotyczącą sprawy. Jest to szczególnie istotne w kontekście terminów procesowych, po upływie których podjęte czynności mogą okazać się bezskuteczne.
- W drugiej kolejności należy przemyśleć i najlepiej zapisać sobie pytania, na które oczekujemy odpowiedzi od adwokata. Nie jest to wymóg szczególny, jednak jest to dobre rozwiązanie, aby nie zapomnieć pytań, które chciało się zadać adwokatowi, co w przypływie stresu nierzadko ma miejsce. Adwokat zawsze stara się wyczerpująco omówić dany temat na spotkaniu, jednak w praktyce po stronie Klientów często pojawią się pytania, które np. dotyczą sprawy tylko pośrednio. Dzięki sporządzeniu listy pytań, udzielona porada prawna z pewnością będzie bardziej wyczerpująca i satysfakcjonująca.
- Ostatnim etapem przygotowania jest zebranie dokumentów dotyczących danej sprawy. Z pewnością nie będzie zaskoczeniem to, że rodzaj i zakres dokumentów zależy od okoliczności danej sprawy. W przypadku spraw medycznych, warto mieć ze sobą dokumentację medyczną, opinie biegłych oraz umowy zawarte z daną placówką medyczną. W przypadku spraw spadkowych, warto przygotować odpisy aktów stanu cywilnego (zgonu, urodzenia, małżeństwa), testament (jeśli został sporządzony) oraz dokumenty potwierdzające skład masy spadkowej (np. nr księgi wieczystej nieruchomość, wyciąg z rachunku bankowego itd.). W razie wątpliwości jakie dokumenty dotyczące danej sprawy wziąć ze sobą na spotkanie – warto dopytać o to adwokata przed spotkaniem. Jeśli dokumenty są bardzo obszernej objętości – warto uprzedzić o tym adwokata jeszcze przed rozmową. W przeciwnym razie może okazać się, że adwokat na udzielenie fachowej porady prawnej będzie potrzebował więcej czasu, aby wpierw zapoznać się z materiałem danej sprawy.
Jak już wspomniano, że spotkanie u adwokata nie jest egzaminem. Odpowiednie przygotowanie pozwoli jednak na uzyskanie realnej, wyczerpującej i satysfakcjonującej porady prawnej.
Ile kosztuje wizyta u adwokata?
Koszt jednorazowej wizyty u adwokata jest kwestią indywidualną i zależy od tego do jakiej Kancelarii się zwrócimy. Dlatego przed spotkaniem warto zapytać wprost o cenę porady prawnej, aby nie mieć w tym zakresie żadnych wątpliwości. Warto jednak zaznaczyć, że o ile informacje o kosztach porady prawnej uzyskamy od ręki, o tyle adwokat – bez wstępnej rozmowy z Klientem – zwykle nie będzie w stanie wycenić kosztów prowadzenia całej sprawy. Koszt takich usług zwykle jest ustalany w trakcie wspólnej rozmowy, w oparciu o stopień zawiłości sprawy i zakres czynności jakie trzeba będzie podjąć w danej sprawie.
Jak rozmawiać z adwokatem?
Kluczową kwestią w trakcie rozmowy z adwokatem jest zachowanie pełnej szczerości. Ukrywanie pewnych informacji, które mają wpływ na sprawę, może wpłynąć na jakość udzielonej fachowej pomocy prawnej przez adwokata, który nie będzie miał pełnego obrazu sprawy. A to z kolei może obalić przygotowaną przez adwokata strategię procesową. Dlatego trzeba pamiętać, aby nie ukrywać przed adwokatem żadnych informacji, także tych, które mogą przemawiać na naszą niekorzyść. Warto podkreślić, że adwokat jest zobowiązany do zachowania tajemnicy adwokackiej i to dożywotnio. Dotyczy to wszystkich informacji, dokumentów i materiałów zgromadzonych przez adwokata w związku z udzieleniem pomocy prawnej lub prowadzeniem sprawy. Bezpieczeństwo i wzajemne zaufanie to filar skutecznej współpracy adwokata z Klientem. Tajemnica adwokacka jako obowiązek została wprowadzona ustawowo, by Klient miał pewność, że gdy przyjdzie do adwokata ze swoim problemem, będzie mógł powiedzieć mu wszystko, bez narażania się na negatywne konsekwencje.
Pierwsza wizyta u adwokata w sprawie rozwodu
Przed pierwszą wizytą u adwokata warto przygotować poniższe dokumenty:
- odpisy aktów stanu cywilnego (małżeństwa oraz urodzenia)
- w przypadku dochodzenia winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego – odpowiednich dowodów (np. screenshoty wiadomości), lisy świadków
- zaświadczenie o zarobkach, umowy o pracę, PIT
- faktury (media, zakup odzieży, leków, zajęcia dodatkowe)
Rozmowa z adwokatem o rozwodzie
Sprawy rozwodowe ze względu na swoją specyfikę często są sprawami trudnymi – zwłaszcza w przypadku gdy małżonkowie chcą dochodzić swojej winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego, bądź nie potrafią porozumieć się w sprawach małoletnich dzieci w zakresie kontaktów, alimentów lub władzy rodzicielskiej. Rozmowy w sprawach rozwodowych ze względu na swoją specyfikę wymagają od adwokata znacznie większej uwagi jako słuchacza. Stąd też adwokat nie jest w stanie zanotować wszystkiego o czym jest mowa w trakcie spotkania. Dlatego też warto przygotować sobie dodatkowo notatkę opisującą przebieg wspólnego małżeństwa. Będzie to istotna pomoc przy sporządzaniu pozwu rozwodowego, tak aby należycie odzwierciedlić w treści pisma stan faktyczny sprawy. Jeśli sprawa jest już na etapie sądowym, warto przygotować sobie notatkę zawierającą ustosunkowanie się do pozwu o rozwód.