Udając się do kancelarii adwokackiej czasami potrzebujemy tylko jednorazowej porady prawnej. Innym razem może się okazać, że niezbędne będzie podjęcie przez adwokata rozmaitych czynności koniecznych dla osiągnięcia oczekiwanego przez nas skutku – może chodzić o napisanie pisma, udział w negocjacjach albo reprezentację w całym postępowaniu sądowym czy administracyjnym. W takim przypadku adwokat dokonuje wyceny sprawy z uwzględnieniem różnych czynników, m.in. rodzaju sprawy czy poziomu jej skomplikowania. Istnieje jednak jeszcze inny sposób rozliczania z kancelarią adwokacką, polegający na ustaleniu abonamentu prawnego.
Abonament prawny dla firm
Abonament prawny rozumie się zazwyczaj jako ustaloną stawkę za pracę adwokata w określonym miesiącu. Może to być ryczałt niezależny od ilości godzin pracy albo stawka za określoną liczbę godzin pracy, która może zostać powiększona w razie konieczności większej ilości pracy adwokata na rzecz danego klienta w miesiącu. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla firm, które często potrzebują bieżącego wsparcia prawnego w każdym miesiącu, co wynika ze specyfiki prowadzenia spółki albo jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie ma przeszkód by z abonamentu prawnego skorzystała osoba fizyczna, jednak praktyka pokazuje, że takie rozwiązanie zwykle najbardziej interesuje przedsiębiorców.
Abonament prawny – koszty
Tak jak już zostało wskazane, abonament prawny może zostać ustalony na różne sposoby. Zależy to przede wszystkim od potrzeb danego przedsiębiorcy. W celu ustalenia tego, jaka forma abonamentu będzie najbardziej korzystna w naszym przypadku, najlepiej skonsultować się bezpośrednio z adwokatem. W tym celu na pewno niezbędne będzie przeprowadzenie rozmowy na temat funkcjonowania danej spółki lub przedsiębiorcy, specyfiki działalności jaką się zajmuje, a także jego potrzeb i oczekiwań co do wsparcia prawnego ze strony kancelarii adwokackiej. Z uwagi na liczne czynniki wpływające na wysokość abonamentu prawnego, może on kształtować się bardzo różnie. Zwykle będzie to kwota od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie.
Jaki rodzaj abonamentu prawnego wybrać?
Abonament prawny może polegać na ryczałcie, co wiąże się z tym, że kancelaria adwokacka zapewnia pełną obsługę prawną firmy w zamian za comiesięczną płatność ustalonego wynagrodzenia. Taka forma obsługi prawnej jest przydatna dla firm, które potrzebują ciągłego bieżącego wsparcia prawnego w szerokim zakresie. Zwykle w ramach tego rodzaju abonamentu zapewniony jest bieżący kontakt z kancelarią adwokacką, w tym na przykład udzielanie porad prawnych przez telefon czy też w razie potrzeby za pośrednictwem komunikatora internetowego. Zakres współpracy zależy rzecz jasna od ustaleń jakich przedsiębiorca dokona z kancelarią adwokacką, uwzględniających przede wszystkim potrzeby przedsiębiorcy, a także sposób pracy danej kancelarii.
Inną możliwością jest ryczałt za określoną liczbę godzin pracy, po wyczerpaniu których naliczana jest stawka godzinowa. Jest to dobre rozwiązanie dla klientów, którzy na co dzień potrzebują wsparcia prawnego w mniejszym zakresie, natomiast od czasu do czasu pojawia się u nich konieczność bardziej intensywnej współpracy z adwokatem. Istnieją również możliwości umówienia się na abonament innego rodzaju – zależny nie od liczby godzin pracy adwokata, ale od określonych czynności, na przykład od liczby sprawdzonych umów. Jak widać, możliwości są różne, co pozwala na elastyczne dostosowanie ich do potrzeb konkretnego przedsiębiorcy.
Abonament prawny – czy warto?
Abonament prawny zapewnia firmie bezpieczeństwo prawne polegające na pewności, że w każdym momencie może zwrócić się do kancelarii adwokackiej o wsparcie z zakresu prawa. Dzięki temu można uniknąć gorączkowego poszukiwania kancelarii adwokackiej w razie konieczności pilnego uzyskania porady prawnej, na co może nie być w danym momencie czasu. Ponadto w przypadku abonamentu prawnego kancelaria adwokacka, z którą współpracujemy, posiada już wiedzę na temat naszej firmy nabytą w trakcie dotychczasowej współpracy. Dzięki temu można od razu przejść do rozwiązywania problemu, zamiast najpierw wprowadzać adwokata w szczegóły dotyczące naszej działalności.
Zastosowanie abonamentu prawnego wiązać się będzie zwykle z podpisaniem z kancelarią adwokacką umowy o warunkach współpracy. Dzięki temu jasno określone zostają wszelkie istotne okoliczności, na przykład ile godzin pracy kancelarii zapewnione jest w ramach abonamentu albo jakich usług możemy się spodziewać. Co ważne, biorąc pod uwagę inflację i w konsekwencji wzrastające stawki również za czynności adwokackie, abonament można uznać za korzystne rozwiązanie z uwagi na zapewnienie stałej stawki przez okres współpracy z kancelarią. Szczegółowe warunki współpracy zależą jednak od ustaleń dokonanych w danym przypadku, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się bezpośrednio z kancelarią adwokacką w celu ustalenia możliwości skorzystania z usługi abonamentu prawnego.