Spotykając się w życiu z problemem – czy to prawnym, zdrowotnym albo innego rodzaju problemem, intuicyjnie chcemy zasięgnąć pomocy specjalisty, który odpowiednio doradzi nam w danej sprawie. Szukając specjalistów z dziedziny prawa spotykamy się z określeniami typu: prawnik, mecenas, adwokat, radca prawny. Dla niektórych różnice między tymi pojęciami mogą nie mieć znaczenia – wszak każdy z powyższych zajmuje się prawem. W praktyce jednak różnice te mogą być istotne, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi spór sądowy, w trakcie którego możemy być reprezentowani jedynie przez fachowego pełnomocnika.

Adwokat a prawnik

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o różnicy między prawnikiem a adwokatem. Dla wielu osób adwokat i prawnik oznacza ten sam zawód, jednak taka interpretacja nie jest do końca prawidłowa. Prawnikiem jest osoba, która ukończyła studia prawnicze, czyli uzyskała tytuł zawodowy magistra prawa. Oznacza to, że prawnik zdobył wiedzę teoretyczną z dziedziny prawa, ale nie posiada tytułu zawodowego radcy prawnego lub adwokata. To z kolei oznacza, że prawnik nie posiada uprawnień do reprezentowania nas przed sądem. Takie uprawnienia posiadają jedynie fachowi pełnomocnicy, czyli adwokat, radca prawny, a w niektórych przypadkach również doradca podatkowy.

Innymi słowy bycie prawnikiem jest jednym z etapów na drodze do uzyskania tytułu zawodowego adwokata. Następnie należy zdać egzamin wstępny na aplikację adwokacką, odbyć trzyletnią aplikację adwokacką, a na końcu zdać egzamin zawodowy. W ramach dygresji warto zaznaczyć, że nie jest to jedyna droga do zostania adwokatem, jednak ta opisana wyżej jest w rzeczywistości najczęściej wybierana.

Podsumowując, każdy adwokat jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik jest adwokatem. Jeśli zatem potrzebujemy reprezentacji przed Sądem w danej sprawie, należy zwrócić się o pomoc do fachowego pełnomocnika.

Radca prawny a adwokat

Zawód radcy prawnego wykształcił się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas to radcowie prawni zajmowali się świadczeniem usług dla przedsiębiorstw państwowych oraz banków państwowych. Zawód adwokata zrodził się znacznie wcześniej, a polskie regulacje prawne dotyczące tej profesji powstały już w dwudziestoleciu międzywojennym.

Do 2015 r. różnica między zakresem kompetencji tych zawodów sprowadzała się do tego, że radcowie prawni nie występowali w sprawach karnych. Od 1 lipca 2015 r. doszło do istotnej zmiany regulacji omawianego zawodu. Wtedy też radcowie prawni uzyskali możliwość występowania jako obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych, jeśli nie pozostają w stosunku pracy.
Obecnie zatem radcowie prawni oraz adwokaci mają identyczne kompetencje – należą jedynie do innych samorządów zawodowych.

Czy mecenas to adwokat?

Tytuł Mecenasa, to tytuł czysto grzecznościowy. Warto wspomnieć w ramach ciekawostki, że tytuł ten – choć w nieco innej formie – stosowany był w Polsce już w XVI wieku wobec płatnych zastępców procesowych. Upowszechnił się on nieco później, bo dopiero w XIX wieku.
Tytuł Mecenasa jest on objęty ochroną prawną. Jest to o tyle istotne, że tytuł zawodowy “adwokat” już takiej ochronie podlega.Wspomniany tytuł stosowany jest w odniesieniu do zawodów prawniczych, w tym adwokata ale także aplikanta adwokackiego.

Czy adwokat i mecenas to to samo?

Podsumowując, możemy przyjąć, że adwokat zawsze będzie mecenasem, jednak mecenas nie zawsze będzie adwokatem. Wynika to z tego, że jak wyżej wspomniano, tytuł mecenasa stosowany jest wobec zawodów prawniczych, a takich – poza zawodem adwokata (aplikanta adwokackiego) – jest kilka.

Mecenas a radca prawny

Jednym z takich zawodów jest także radca prawny, a także aplikant radcowski. Do tych specjalistów również zwracamy się w formie zwrotu grzecznościowego – per „Mecenasie”.Warto pamiętać także o tym, że przed sądami administracyjnymi może stanąć także doradca podatkowy, który posiada w takim wypadku pełne uprawnienia do reprezentowania swojego Klienta. W związku z tym doradcę podatkowego również możemy określić Mecenasem.

Jak widać, tytuł Mecenasa dotyczy kilku profesji związanych z prawem, w tym zawodu adwokata.

W ramach swojej praktyki niejednokrotnie spotykamy się z pytaniami klientów o to jak się do nas zwracać. Warto zatem zaznaczyć, że w kontekście rozmowy z fachowymi pełnomocnikami zwrócenie się do adwokata: „Panie Adwokacie” nie stanowi żadnego „faux pas” – jako fachowi pełnomocnicy mamy świadomość, że dla osoby która na co dzień nie ma do czynienia z prawem, omawiane wyżej terminy mogą być obce i niezrozumiałe.Podstawą udanej współpracy powinien być wzajemny szacunek i zaufanie.